Aikido nedir?

Aikido için yalnızca bir tür dövüş sporu demek oldukça yanlıştır. Aikido nedir diye sorulduğunda, tanım olarak bir dövüş sanatı olarak ifade etmek daha doğru olacaktır. Çünkü bu spor türü yalnızca dövüşmeyi öğretmez. Aikido içinde derin bir felsefe yatmaktadır. Bu da bu dövüş türünü spordan çok sanat olarak tanımlanmasının temel nedenidir.

Peki, aikido nedir? Bunu ayrıntılı bir şekilde anlayabilmemiz bu dövüş sanatını tam olarak öğrenmemizin en temel kurallarından bir tanesidir.

Aslında aikido bir yoldur. Elbette ki her hangi bir yol değil, güce ulaştıran yoldur. Ancak bu yoldan geçmek yalnızca birkaç hareket bilmekten ileri gelmez. Güce ulaşabilmek için öncelikle farkındalık gerekir. Yaratıcılık ve doğa ile olan uyum bu sanatın önemli kurallarındandır.

Aikido nedir?” sorusunu dövüş sanatının isminin kelime anlamıyla incelersek, bu dövüş sporunu niçin gücün yolu olarak tanımladığımızı ve niçin bu kadar çok anlam yüklediğimizi daha iyi anlatabiliriz.

Aikido Japonca bir kelimedir. Zaten bir Japon dövüş sanatı olarak tanıdığımız bu türün kendi dilindeki anlama bakmamız doğru olacaktır. Kelimenin başında yer alan “ai” uyumlu olma durumunu ifade eder. Kelimenin tam ortasında yer alan ki; enerji anlamını taşımaktadır. Bu iki anlamı birleştirirsek uyumlu enerji gibi yeni bir anlama ulaşmamız mümkün. “güç” olarak tabir ettiğimiz kelimenin aslında kullanmayı bildiğimiz enerji olduğunu düşürsek bu uyumlu enerji tanımı yerine güç kelimesini kullanmamız da doğru olacaktır. Aikido kelimesinin sonunda yer alan “do” tahmin edebileceğiniz gibi yol anlamını taşımaktadır. Ancak “do” kelimesinin başka anlamları da vardır. bu kelimenin yöntem ve öğreti anlamına da geldiğini bildiğimizde bu dövüş sanatına niçin bu kadar çok anlam yüklememiz gerektiğini daha iyi kavrayabiliriz.

Bir Yorum Yazn