Aikido

Aikido diğer Uzakdoğu savaş sanatlarından çok daha farklı bir yere sahip olan bir savunma sporudur. Her Uzakdoğu savaş sanatı gibi aikido da derin bir felsefi temele dayanır. Ve bunun öngördüğü ölçüde şekil alır.

Uzakdoğu felsefesi bilindiği gibi hem doğayı hem de insanı esas olan ve sevgi temelli olan bir düşünceden yola çıkar. Bu nedenle bu felsefenden doğan hiçbir şey kesinlikle ama kesinlikle nefret barındıramaz. Bu nedenle Uzakdoğu felsefesinden doğan bir spor için şiddet yanlısı değildir.

Pek çok kişi savaş ya da dövüş sporu olarak bilinen bu tekniklere çok farklı yaklaşır ve şiddeti doğallaştırdığı nefreti içerdiğini düşünür. Ancak bu oldukça yanlış bir düşüncedir. Uzakdoğu felsefesine dayanan bütün dövüş sanatları savunma sporu olarak bilinir. Bu dövüş sporlarının bu şekilde adlandırılmasını kelime oyunu olarak görmek oldukça yanlıştır. Çünkü geçekten de Uzakdoğu felsefesine dayanan bu savaş sanatları tamamen savunma odaklıdır.  Ve temelinde herhangi bir saldırıyla karşılaşılmadığı sürece kullanılmaması öğütlenir.

Aikido olarak bildiğimiz dövüş sanatı da bu konuda diğer Uzakdoğu felsefesine dayanan savaş stratejileri barındıran sporlardan farklı değildir. Ancak Uzakdoğu savaş sanatları kendi içinde ayrılacak olduğu zaman aikido çok daha başka bir yere sahiptir.

Bahsettiğimiz gibi Uzakdoğu felsefesine dayanan savaş sanatları birer savunma sporlarıdır. Güce karşı güç kullanma gerekliliğini ilke edinmiş ve bu ilkeye dayanan bu dövüş sporları her zaman karşılaşılabilecek olası bir tehlikede kullanılması için öğretilir. Aikido olarak bildiğimiz savaş sanatının ise ilkesi başkadır. Bu dövüş sanatında güce karşı güç kullanımından ziyade rakibin gücünü kendi gücüne katma stratejileri barınır. Böylece bu savunma sporunu bilenler daha az efor harcayarak  daha büyük bir güç elde ederler.

Bir Yorum Yazn