İstanbul Aikido Kursları ve Aikido Sporunun Sorunları

Türk sporcusu aikido ile çok da uzak olmayan bir zamanda tanıştı Uzakdoğu’nun bu ismini hak eden savunma sporu yurdumuza girdiğinden beri de adından sıkça söz ettiren bir spor halini aldı. Bu gün İstanbul’un pek çok noktasında açılan İstanbul aikido kursları yurdun tamamına hitap eden bir karaktere büründü. Diğer yandan bu kursların açıldığı zamanlarda Türkiye’de bu dalda açılan az sayıda kurs bulunmaktaydı. Bu gün ise Anadolu’nun pek çok noktasında bu kurslardan bulunuyor. Bu durum da etkin bir eğitim anlayışının kısa bir sürede bu zor sporda bile büyük yararlar sağladığını gösteriyor.

İstanbul aikido kursları genellikle yabancı hocaları da bünyesinde istihdam edebilen kurslar arasında yer almaktadır. Ancak bu durum bu kursların açıldığı ilk zamanlarda daha fazla iken bu gün yerli hocaların kurslarda daha fazla görüldüğü dikkatlerden kaçmamaktadır. Bu da ayrı bir spor başarısı kapsamında değerlendirilmesi gereken bir olgudur.

İstanbul aikido kursları genellikle bir tür karakter eğitim merkezleri olmaktadır. Burada yetiştirilen öğrenciler karakterleri ve yaşantılarıyla topluma örnek olabilme potansiyeli taşımaktadırlar. Çünkü bu sporun özünde saldırı bulunmaz. Bu spor tam manasıyla bir savunma sporudur. Sporun icra edilebilmesi için bir veya daha fazla kişinin saldırısı altında olma şartı bulunur. Burada sporcu rakibin gücünü kullanarak kendini savunmaktadır. Rakip veya rakipler ne kadar şiddetle saldırırsa o kadar zarar göreceklerdir. Bu yüzden aikido sporcuları kendilerini savunurken başka alanları da kullanmak zorunda kalmaktadırlar. Genellikle başka türlü bir müsabaka geliştirilememektedir.

İstanbul aikido kursları arasında çeşitli dönemlerde müsabakalar düzenlenmektedir. Bu spor dalının en büyük eksiği futbol harici tüm diğer spor dallarının çektiği ilgisizlik sorunudur. Genellikle Gençlik ve Spor Bakanlığı bütçesinden bu alana çok az yatırım yapılır. Hatta kimi dönelerde hiç yapılmaz. Bu da İstanbul aikido kursları için de ciddi bir sorun teşkil emektedir.

İstanbul Aikido Kursları İletişim: 0533 651 69 51 (Zühtü Akıllı Sensei)

Bir Yorum Yazn